Знаем ли как да приготвяме месото си и да извличаме максималните ползи от него?
- Нико Колев
- 17.06.2016 г.
- време за четене: 2 мин.

Месото е невероятен източник на протеини, но може би чрез приготвянето си вие намалявате неговите качества. Не позволявате готварския процес да ограбва от вас и вашите изисквания към тялото си.
Представете си това: Стоите пред печката и пържите две прекрасни парчета бекон с почти идеотско изражение на лицето си, когато О ужас на ужасите- вашия екон започва да се смалява! Вашият ентусиазъм се смалява дори повече от порцийката беконче в тигана. Вадите вашия изсушен и сух бекон, който в момента е на половината от рзмера си и сълзите започват да капят в тигана с мазнината...... Ок, този сценарий е малко мелодраматичен, но всички сме минали през това – без да плачем, разбира се. Готвенето намалява освен размера но и количеството белтъчини, но това не е всичко. Други промени също настъпват които имат ключова роля за вашата добра физическа форма.
Тук ще ви дам няколко полезни съвета от атлети и от мен самия, като инструктор и готвач, за да научите какво се случва когато приготвяте месото си. Използвайте тези съвети за да спестите време, калории и дори потенциално разочарование.
Готвене и размер на порциите
Да прецените колко месо ще ви е необходимо за седмицата и порцията му в грамажи, може да бъде предизвикателство. Не бихте искали да останете без сготвени белтъчини след само два дни – или да нямате достатъчно и за останалите членове на семейството.
Когато приготвяте месото си, вода и мазнини изгарят в резултат от разпада на клетките и разграждането структурата на протеините. В зависимост от дебелината на месото и типа животно от което е, крайния продукт винаги е в по-малко отколкото това с което сме започнали.

Калорийните стойности след приготвяне
Важно е да се разбере ефекта от приготвянето върху мазнините и калориите, особено ако броите всяка една. В зависимост от начина ви на приготвяне, вие може в крайна сметка да поемата – повече или по-малко калории отколкото сте планирали. За жалост на етикетите на месата и рибата няма точен брой на калориите и съдържащите се количества хранителни вещества и затова тук можем единствено да се базираме на приблизителен процент. Трябва да имаме впредвид това, че 200гр сурово месо не са толкова и след приготвянето му!
Допълнителна мазнина при приготвяне

Ако приготвяте месото си без да добавяте допълнителна мазнина като – захти и масло, вие може да си купувате и малко по-мазно месце. Доста от мазнините по месото се разтапят по време на приготвяне и така може дори да спестим някой лев- тъй като по-мазните парчета са на по-ниска цена.
Аз лично не препоръчвам да готвите месата си с допълнителни мазнини, тъй като те сами по себе си имат достатъчно. Тук всичко е въпрос на вкус и цели.
От друга страна, готвенето на по чисти меса с добавена мазнина, всъщност повишава съдържанието на мазнини в месото. Според изследване на „Журнала за наука на месата” са открили, че бургерите с по-ниско ниво на мазнини след печене са загубили половин грам от мазнината си, но са повишили с 3,5 грама от допълнителната растителна мазнина.
И в заключение, докато следите поне малко какво и кога си хапвате то няма нужда да променяте методите си, стига да се чувтвате добре и да се харесвате – изберете най-доброто за вашия организъм и се придържайте към него.
Comments