Великден - яйца, агнешко и козунак.
- Нико Колев
- 29.04.2016 г.
- време за четене: 2 мин.
От векове в България покрай Великден се коли агне, варят се яйца и се хапват козунаци. Сега ще обърнем внимание на тези храни.
ЯЙЦА

Цялото съдържание на витамините A, D и E е концентрирано в жълтъка. Яйцето е една от храните, позната като естествен източник на витамин D. Добре е да знаем, че жълтъкът на голямо яйце съдържа около 60 калории / 250 килоджаула, а белтъкът - около 15 калории / 60 килоджаула
В науката от години съществуват спорове, дали яйчният желтък представлява заплаха за здравето на човека. Проучвания доказват, че от една страна холестероловата диета нарушава нормалния холестеролов профил в организма, а от друга - умерената консумация на 2 яйца на ден не увеличава риска от сърдечни заболявания в един здрав организъм. При проведено проучване на 10 000 доброволци не е установена връзка между умерената консумация на яйца (6 бр. за седмица) и сърдечно-съдовите заболявания, освен при подгрупата на хора, страдащи от диабет. В тази подгрупа е наблюдавано увеличаване на риска от поява на коронарна болест на сърцето
Изводи- Не прекалявайте с красивите шарени яйца. Сведете приема до 3-4 за деня.
АГНЕШКО

Можете да избирате между бут, филе от бут, подбедрица, котлет, ребра, плешка. Ако искате бедно на мазнини и богато на белтък месце от агне - котлетите от приребрената част на животното са най-добрият вариант, в случай че мазнината е добре отделена при транжирането на месото. За любителите на по-мазните меса - месцето между агнешките ребърца е най-вкусният избор. Филето от слабините на агнето е "златната среда" между мазнини и протеин.
Малко известен факт е, че консумацията на агнешко нормализира нивата на холестерола в кръвта, облекчава възпаленията и стабилизира сърдечния ритъм. Това се дължи на значително по-малкото съдържание на мазнини в него.
Агнешкото е и богат източник на витамин В, който играе съществена роля в топенето на мазнините. В месото има голямо количество постни протеини, които спомагат за редукцията на килограми и намаляват риска от затлъстяване.
КОЗУНАК

Козунаците, за жалост, остават загадка. БДС (български държавен стандарт) отдавна не налага общ стандарт за тези продукти, ето защо съдържанието им варира.
Козунакът представлява сладък обреден хляб, който символизира тялото на Иисус Христос. Традиционно се приготвя и консумира на Великден. У нас козунакът се е наложил сравнително късно, в периода 1915–1920 г. Дотогава за празника са се месили други хлябове, наричани колак, пармак, кравай. Всяка домакиня, която е правила козунак, знае, че той е труден за приготвяне и изисква много време, месене и специални условия, като това, че помещението, в което се меси и втасва тестото, трябва да е добре затоплено. Ако ще приготвяте козунак, трябва да знаете, че той се пече в слаба фурна и то в продължение на поне четиридесет минути.
На Великден започва голямото ядене и пиене, което довежда до преяждане и до препиване. Ето как да се предпазим - клик!
Желаем ви весели великденски празници изпълнени с приятни моменти с близки и роднини.
Comments