Не брой калориите!
- Нико Колев
- 4.12.2015 г.
- време за четене: 3 мин.

Калорията е единица енергия, получавана от храната. И като такава, една калория протеин би трябвало да е равна на една калория въглехидрат или на една калория мазнина.
Една калория не е непременно равна на друга калория. Зависи кой е източникът на тази калория. Доказано е, че човек, който получава калориите си от мазнини, а не от въглеходрати или протеини, натрупва повече мазнини. Ето още едно просто доказателство, което противоречи на научните сведения, според които една калория си е една калория.
Протеворечи ли това на науката или не?

Всички ние, които работим в здравната и фитнес индустрия (фитнес инструкторите), разработваме програмирането на диетата като отчитаме броя на калориите. В зависимост какви са познанията ни в тази област, ние можем да осигурим тези калории чрез включване на въглехидарати, протеини и мазнини. Можем също така да обърнем внимание и върху това кога трябва да се поема храната. Да изискваме да се отчитат броя на калориите е всъщност не само ненужно, но и не се препоръчва.
"НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА ДА СЕ БРОЯТ КАЛОРИИТЕ!"
Естествено, аз не предлагам тъпкане до безкрай, като възможен правилен подход към храненето. Това е ясно. Това, което обаче не винаги е съвсем ясно дали като се осланяме на предполагаеми прецизни измервания (в случая на калоричността на храната) не се подвеждаме и не изпадаме в крайност.
Докато повечето фитнес инструктори използват като оръжие познанията си за калоричната стойност на препоръчваните от тях храни, възниква въпросът дали тази храна, няма да се окаже неподходяща за дадения човек?
Истинският професионалист по фитнес трябва непрекъснато да контролира хората, които тренира, за да прецени точно какво количество храна трябва да поемат. Това означава, че трябва да наблюдава как реагира даденото лице и ефекта на предложените напътствия за хранене. Подборът на правилната програма за хранене е строго индивидуален. Различните хора преработват поетата храна по най-различен начин. Важно е да се определи как даден човек реагира на напътствията за хранене преди да се уточни броят на калориите.
Да установим първо броя на калориите е като да „впрегнем каруцата пред коня”.
Определянето на броя им може да се окаже съдбоносен за трениращия поради това, че той или тя може да намалят или увеличат теглото си много повече отколкото е допустимо.
Трениращите може да натрупат мазнини или да намалят мускулната си маса, тъй като броят на калориите е установен без да се отчита оптималното ниво на различните хранителни вещества.
Ако накараш някого да поеме 4200 калории, за да натрупа мускулна маса , може да доведеш до спадане на хранително натоварване далеч под необходимото ниво. Подлагането на твърде големи ограничения ще му отнеме възможността оптимално да натрупа мускулна маса. По същия начин, жена, изпълняваща програма за отслабване, може дори да напълнее, ако препоръчания брой калории в нейния случай се окаже твърде голям.
"По-важни от количеството калории са периодите от време между храненията и подходящите източници на храна."
Тази концепция "Какво? Кога? И защо?" се разработва при изготвяне на хранителния режим.
Да разчиташ изцяло на таблицата с броя на калориите, които трябва да се поемат, не е толкова полезно колкото изглежда на пръв поглед. Причината се крие в разликата между калоричните стойности на въглехидратите, протеините и мазнините. Освен това, организмът ,начинът и скоростта, с която всеки отделен човек преработва поетата от него храна е от огромно значение. Ефективността, с която протича обмяната на веществата при хранене е различна за всеки индивид. Тя трябва да бъде следена, за да се определи доколко ефективно дадено лице окислява поетата от него храна.
Истаната е в това „НЕ БРОЙТЕ КАЛОРИИТЕ” на всяка цена, а отчитайте от какви хранителни вещества си ги набавяте.